CAMAD Kutlama Mesajı

“Bilindiği üzere 4 Aralık, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de “Dünya Madenciler Günü” olarak kullanmaktadır.
Uzun bir süreden beri ülkemizin belli başlı metropollerinde ve çeşitli maden işletmelerinde de kutlanan 4 Aralık, madenciliğin piri olarak kabul edilen Santa Barbara’ya adanmış gündür.
Roma İmparatorluğu zamanında, babasının gazabından kaçarak, madencilerin çalışmakta olduğu bir mağaraya sığınan ve bu madenciler tarafından azize kabul edilen Santa Barbara’nın aynı zamanda İzmit’te yaşamış olması ve efsanenin geçtiği mekânların Anadolu olmasının da ayrı bir önemi vardır.
Tüm dünya toplumlarının kutladığı bir gün olan 4 Aralık, emeğin kenti Çanakkale için de ayrı bir öneme sahiptir.Ülkenin önemli maden ocaklarının yöremizde bulunması Çanakkale’ye  ayrı bir karakter ve prestij kazandırmıştır. Kuşkusuz bunda da,vefakâr ve cefakâr maden işçimizin alın teri ve kutsal emeği vardır.
“Vatandaşımızın ısınması, fabrikaların çalışması, ülkemizin kalkınması için, madeni karanlıktan aydınlığa çıkaran madencilerimize çok şey borçluyuz. Madenin ülke ekonomisine kazandırılmasında en büyük pay, kuşkusuz onlarındır.
Yaşadığı kente hayat veren madencilerimiz, içinde bulunduğumuz durum ve koşullar ne olursa olsun, tüm dünya toplumlarının huzur içinde kutladığı 4 Aralık gününde, sevgi ve saygıyla anılmalı; bugüne kadar gelen süreçte bu vefakâr ve çileli işçi kesimi için gerekenin yapılması,madencilerin ve madenciliğin hak ettiği değeri kazanması için neler yapılması gerektiğini düşünülmelidir.
Bu düşünceler ışığında tüm maden işçilerimizin 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü kutluyor, en derin sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.”

Leave A Comment